środa, 4 sierpnia 2010

Bodrum


W lipcu spędziłem kilkanaście dni w Bodrum. Jest to miejscowość w południowo-zachodniej Turcji. Bodrum jest położony nad Morzem Egejskim, naprzeciw greckiej wyspy Kos. Pierwotnie miasto nosiło nazwę grecką Halikarnas.
Halikarnas założyli koloniści greccy z Trojzenu i Argos. W IX w. p.n.e. należał do związku sześciu miast doryckich razem z Lindos, Kos, Knidos oraz Kamejros i Ialissos na Rodos. W VI w. p.n.e. miasto dostało się pod panowanie lidyjskiego króla Krezusa. Potem zagarnięte zostało przez Persów. Pod panowaniem perskim Bodrum było stolicą satrapii Karia. Położenie zapewniało miastu pewną autonomię.
W latach 377-353 p.n.e. zależnym od Persów władcą Karii był Mauzolos. Przeniósł on stolicę swego państwa z Mylasy do Halikarnasu. Gdy zmarł, jego żona, a zarazem siostra, Artemizja, nakazała zbudować grobowiec dla męża. Zatrudniła greckich architektów Satyrosa i Pitiosa oraz rzeźbiarza Skopasa, aby wybudowali pomnik na jego cześć. Tak powstało pierwsze mauzoleum, jeden z siedmiu cudów świata.W 353 p.n.e. budowla była ukończona. Grobowiec Mauzolosa - Mauzoleum - słynął z piękna i stał się wzorcem dla innych budowli tego typu. W 334 p.n.e. Aleksander Macedoński zdobył szturmem bronione przez Persów miasto i zniszczył je. Nigdy już nie podniosło się z upadku.
Mauzoleum przetrwało do początków XVI w. n.e., gdy posłużyło budującym fortecę joannitom jako źródło budulca. Budowla miała prostokątną podstawę o wymiarach 30 na 40 m oraz 45 m wysokości. Część posągów z grobowca można do dziś podziwiać w British Museum.
Z Halikarnasu pochodzili historycy Herodot i Dionizjusz z Halikarnasu.
W 1402 joannici rozpoczęli budowę zamku św. Piotra. Nazwę miasta zmieniono na Petronium.
W latach 80. XX w. Bodrum stał się ważnym ośrodkiem turystycznym. Miasto, liczące ponad 32 tysiące mieszkańców, jest znaną miejscowością wypoczynkową, słynącą z klubów nocnych, sportów wodnych oraz zabytków. Każdego roku Bodrum odwiedza kilkaset tysięcy turystów.
Najbardziej znane zabytki Bodrum
• zamek św. Piotra z muzeum Archeologii Podwodnej
• Mauzoleum (jeden z siedmiu cudów świata, obecnie ruiny)
• teatr
• stare miasto.


Polecam dobre przewodniki po Turcji:
http://www.discoveryplanet.pl/index.php?kraj=turcja&a=004372Brak komentarzy:

Prześlij komentarz