środa, 29 grudnia 2010
Seniorska kawa
W niemieckich restauracjach, kawiarniach, galeriach handlowych w godzinach od 9 do 16 można spotkać niesamowite ilości emerytów, rencistów (seniorów - jak mówią Niemcy), którzy piją kawę, rozmawiają, jedzą, spędzając w ten sposób czas. U nas to obrazek jeszcze stosunkowo rzadki, naszych seniorów po prostu nie stać na codzienną kawę i ciastko w kawiarni...
wtorek, 28 grudnia 2010
Jak zajrzeć pod maskę?
W Niemczech, w Nadrenii zima... Dziś rano po dwóch dniach odpaliłem mojego stalowego rumaka. Udało się. Ale okazuje się, że przez te mrozy, nie mogę otworzyć maski. Próbowaliśmy różnych sztuczek, próbował znajomy instruktor i nic. Zatem mój samochód ukrywa swe wdzięki... haha. Chyba zamarzło zapięcie... Chyba trzeba będzie odwiedzić mechanika.
niedziela, 26 grudnia 2010
NIemiecka Msza świąteczna
wnętrze katedry w Kolonii |
I jeszcze jedna uwaga: proboszcz katolicki z jednej niemieckiej parafii podpisuje się w pisemku parafialnym, na ogłoszeniach jako pastor X, rozumiem, że podkreśla, że jest pasterzem parafii (a propos mógłby odprawiać częściej Msze), ale czy nie prowadzi to do utraty tożsamości katolickiej i zamydlenia, bo podobnie podpisuje się pastor z sąsiedniego ewangelickiego kościoła. Po katolicku mógłby napisać proboszcz, ksiądz, duszpasterz (Pfarrer, Priester, Pater, Seelsorger).
piątek, 24 grudnia 2010
Happy X-mas
piątek, 17 grudnia 2010
Prezentacja filmu "PAWEŁ Z TARSU - POJEDNANIE ŚWIATÓW" Część pierwsza: odcinek 1 i 2.
To pierwszy całkowicie polski projekt filmowy o życiu człowieka, który wpłynął na oblicze naszej cywilizacji. Niesamowity dokument o życiu i działalności Pawła z Tarsu.
ODCINEK 1
W swoim świecie
Po wprowadzeniu do całego filmu, odcinek ten prezentuje pierwsze lata życia Pawła, który wtedy nosi jeszcze imię Szaweł. Jesteśmy przede wszystkim w Tarsie (Turcja), gdzie urodził się Szaweł i gdzie przebywał do moment wyjazdu do Jerozolimy. Poznajemy historię Tarsu, oraz Żydów w tej części imperium rzymskiego. Odwiedzamy miejsca związane z Szawłem oraz przywołujemy jego lata spędzone w tym mieście zaglądając do domów, szkoły, świątyń w Tarsie współczesnym. Przybliżamy żydowskie zwyczaje, sposób kształcenia i wszystko to, co mogło wpłynąć na kształtowanie młodego Szawła.
ODCINEK 2
Ja jestem Żydem
Jesteśmy z Szawłem już w Jerozolimie. Tu kształci się u mistrza Gamaliela stając się gorliwym faryzeuszem. Poznajemy życie w Jerozolimie w I wieku po Chrystusie oraz samą Jerozolimę jako święte miasto żydów z czasów Szawła i jako miasto współczesne pozostające wciąż centrum monoteizmu. Podążając śladem naszego bohatera odkrywamy, co jest w judaizmie najistotniejsze, i co było najistotniejsze dla Szawła, aż do momentu, który wyznaczył nowy kurs jego życiowej drogi.
http://allegro.pl/pawel-z-tarsu-pojednanie-swiatow-czesc-i-i1374293922.html
środa, 15 grudnia 2010
Paweł z Tarsu już w sprzedaży!!!
Czy wiecie Państwo, że powstał pierwszy polski film o św. Pawle?
"Paweł z Tarsu. Pojednanie Światów" to pierwszy całkowicie polski film o człowieku, który wpłynął na oblicze naszej cywilizacji. Wybierz się w podróż jego śladem!
Film jest zrealizowany w stylu reportażu i dokumentu, w dynamicznej i atrakcyjnej dla współczesnego odbiorcy konwencji. Powstawał w 7 krajach (nie licząc oczywiście Polski), w których ekipa podążała śladami apostoła z Tarsu.
Z rozmachem, dynamicznie i w sposób niezwykle ciekawy odkrywa przed widzem świat historii, współczesności, mitologii, wielkich religii, zwyczajów i różnorodnych tradycji, a to wszystko pośród przepięknych krajobrazów basenu Morza Śródziemnego.
Film można zakupić w sklepie internetowym w postaci całego pakietu (6 płyt DVD + gratis dodana płyta z muzyką filmową) bądź pojedynczych wybranych odcinków.
Dla katechetów proponujemy gratis scenariusze lekcji oparte na poszczególnych odcinkach, a wykorzystujące interesujące formy i metody pracy. Proszę to wcześniej zaznaczyć.
Zapraszam na zakupy na stronę filmu paulusfilm.com lub na moją aukcję na allegro (u mnie dla was troszkę taniej,ale ciiiii!!!!!)
http://allegro.pl/pawel-z-tarsu-pojednanie-swiatow-i1371150629.html
Film jest pięknie wydany, cacko! cieszę się, że miałem i mam przy nim swój malutki udział, haha.
Aha, czyta prześlicznie Krystyna Czubówna!!!
Film "Paweł z Tarsu. Pojednanie Światów" to mądry pomysł na prezent!
wtorek, 14 grudnia 2010
Chrystus wedlug Salvadora Dali w "Biblia Sacra"
niedziela, 12 grudnia 2010
Stary pałac królewski - Hrad
Stary pałac królewski (Starý královský palác), to zdecydowanie najcenniejsza budowla praskich Hradczan. Pałac powstał w XII wieku, kiedy to książę Sobiesław przebudował starą drewnianą budowlę w kamienny romański pałac. Dopiero Karol IV w wieku XIV podjął się jego przebudowy na modłę gotycką i uczynił zeń rezydencję królewską. Pod koniec wieku XV nastąpiła kolejna przebudowa, zarządzona tym razem przez Władysława Jagiellończyka. Swoją funkcję reprezentacyjną utracił dopiero w XVI wieku, za panowania w Pradze dynastii Habsburgów.
Wielokrotne przebudowy sprawiły, że w chwili obecnej pałac wygląda jak połączenie trzech stylów architektonicznych. Pierwszy to pomieszczenia romańskie i wczesnogotyckie.
W kolejnej warstwie znajdują się późnogotyckie: sypialnia, Kancelaria Czeska i Schody Jeździeckie oraz najpiękniejsze pomieszczenie pałacu, Sala Władysławowska (Vladislavský sál), która powstała pod koniec XV wieku na polecenie króla Władysława II Jagiellończyka, władcy Czech i Węgier. Odbywały się w niej uczty, bale, a nawet turnieje rycerskie. W późniejszych czasach elekcje królów. Obecnie zaprzysięgani są tutaj prezydenci Republiki Czeskiej. Jest to największa sala w Europie nie przeznaczona na cele sakralne.
Kancelaria Czeska słynna jest z tego, że dokonano w niej drugiej defenestracji praskiej, którą uważa się za początek wojny trzydziestoletniej. 23 maja 1618 protestancka szlachta, protestująca przeciwko Ferdynandowi Habsburgowi wyrzuciła przez okna namiestników cesarza. Upadek z 15 metrowej wysokości zamortyzowała kupa końskiego łajna wyniesiona z królewskich stajni.
Schody Jeździeckie (Jezdecké schody) wybudowano specjalnie po to, aby mogli po nich wjechać rycerze walczący konno w turniejach odbywających się w pomieszczeniach pałacowych. Dzięki specyficznej budowie schodów mogły po nich, po specjalnym przeszkoleniu, wchodzić wierzchowce. Obecnie schodami tymi wychodzi się z pałacu.
Hradczany - Stare probostwo
Przy katedrze św. Wita znajduje się stare probostwo, aktualny budynek jest w stylu barokowym w XVII wieku, można na nim znaleźć fragmenty wcześniejszego romańskiego domu biskupiego z I połowy XI wieku (zamurowane biforium).
Nieopodal natkniemy się na pomnik św. Jerzego, walczącego ze smokiem. Został wykonany w XIV wieku. Jest to jedna z najbardziej znana czeska gotycka rzeźba z brązu (tak naprawdę na dziedzińcu znajduje się kopia oryginał powędrował do muzeum).
Nieopodal natkniemy się na pomnik św. Jerzego, walczącego ze smokiem. Został wykonany w XIV wieku. Jest to jedna z najbardziej znana czeska gotycka rzeźba z brązu (tak naprawdę na dziedzińcu znajduje się kopia oryginał powędrował do muzeum).
O skończonych osłach i innych...
Osiołek kojarzy się nam z wieloma rzeczami i to nieraz sprzecznymi. Osiołek umieszczany jest na sielankowych obrazach, nawet religijnych (wędrówka Maryi i Józefa, wjazd Jezusa do Jerozolimy), ale też wiąże się z upokorzeniem. Osioł z powodu dzikości swoich podniet stał się dla Ezechiela symbolem rozpusty (Ez 23, 20). Jednak Jezus wjeżdża do Jerozolimy nie na wspaniałym rumaku, ale na skromnym osiołku, którego nie osiodłał jeszcze żaden człowiek (J 12, 15). Według św. Ambrożego osioł jest symbolem człowieka pokornego. Wół i osioł nie występują w Ewangelii, lecz w tradycji są pokazywane w stajence betlejemskiej, prawdopodobnie ze względu na słowa proroka Izajasza „Wół rozpoznaje swego pana i osioł żłób swego właściciela” (1, 3). W wieku XV-XVI osioł stał się symbolem lenistwa, rozwiązłości i chęci używania.
W polszczyźnie osioł symbolizuje: głupotę, tępotę (osioł skończony 'kompletny głupiec, dureń'), upartość (uparty jak osioł o człowieku: 'bardzo uparty'), ciężką pracę (haruje jak osioł pot. 'ktoś pracuje bardzo ciężko').
W średniowieczu jazda na ośle traktowana była jako kara na honorze. Osoba karana siadała twarzą do zada osła i trzymając się jego ogona odbywała jazdę po mieście ku radości pospólstwa. W ten sposób karane były niewierne żony za zdrady małżeńskie: były sadzane na ośle i obwożone po mieście. Ponoć Beatrycze I, żona Fryderyka Barbarossy, cesarza Świętego Imperium Narodu Niemieckiego, została w ten sposób upokorzona, gdy dostała się w niewolę Włochów, choć nie ma w tym wypadku mowy o zdradzie.
Jeszcze gorsza jednak była kara przewidziana dla tych, którzy uzurpowali sobie bezpodstawnie tron Piotrowy. Antypapieża Jana XVI w ten sposób ukarano, ale o wiele okrutniej: „Oślepiono, następnie odcięto mu nos, język, wargi, uszy i ręce. Tak oszpeconego obwożono ulicami Rzymu na ośle twarzą do ogona”.
Termin osioł zadomowił się w terminologii szkolnej, a dotyczy niesfornych i leniwych uczniów. Kiedyś sadzano ich w tzw. oślich ławkach (scamnum asinorum). W dawnej Polsce nauczyciel nie poprzestawał jednak tylko na ulokowaniu ucznia w niezbyt chwalebnym miejscu, ale dobitniej zawstydzał podopiecznego, doczepiając mu ośle uszy, zaś grzeczni uczniowie wołali: „asinus asinorum, in secula saeculorum (Osioł nad osłami, na wieki wieków)”. Celem takiego działania było zawstydzenie leniwych uczniów i tym samym zmobilizowanie ich do pracy.
W szkole często w zeszycie lub książce możemy znaleźć ośle uszy, czyli pozaginane rogi kartek, będące przejawem nieumiejętnego i niedbałego posługiwania się książką lub zeszytem.
Ty, ośle – pewnie i współcześnie pojawia się nieraz to upokarzające zawołanie kierowane do leniwego ucznia przez nauczyciela lub kolegów. Tylko prawdziwy osiołek nie ma pojęcia dlaczego i jak wielu osłów znajduje się pośród homo sapiens.
Usiołek - maskotka UŚ |
Co ciekawe Uniwersytet Śląski wybrał sobie jako maskotkę osiołka tzw. Usiołka, mam nadzieję, że opuszczający mury tej uczelni absolwenci nie będą jednak osłami.
czwartek, 9 grudnia 2010
CV z przymróżeniem oka
Jestem słodki, mam bardzo dużo wdzięku, uroku, któremu nie sposób się oprzeć. Świetny jest mój uśmiech: szczery i z lekka kokieteryjny... Jest we mnie jednocześnie dojrzały mężczyzna i filuterny chłopiec. Jestem błyskotliwy i trochę złośliwy, ale mam w sobie mnóstwo ciepła i życzliwości. Jestem zwyczajnym facetem, a jednocześnie niesamowitą tajemnicą. To ponoć bardzo pociąga.
Haha... Ciekawe, czy takie CV da szansę znalezienia dobrej pracy? Bardziej nadaje się na ogłoszenie matrymonialne, haha.
Haha... Ciekawe, czy takie CV da szansę znalezienia dobrej pracy? Bardziej nadaje się na ogłoszenie matrymonialne, haha.
wtorek, 7 grudnia 2010
Plac Hradczański
Praskie Hradczany (Hradčany) to jedna z najstarszych, najsłynniejszych i najlepiej zachowanych dzielnic stolicy Czech. Położona na wschodnim brzegu Wełtawy, powstała w XIV wieku i nazywana jest "królewską dzielnicą". Na placu Hradczańskim można zobaczyć kilka monumentalnych pałaców.
Renesansowy pałac Schwarzenbergów z XVI wieku. Fasada pokryta sgrafitto, dekoracją utworzoną z kilku zdejmowanych różnobarwnych warstw tynku |
widok od ulicy Nerudy |
Maryjna kolumna morowa z XVIII w. |
widok na hrad praski i pałac arcybiskupi |
pałac Arcybiskupi z rokokową fasadą z XVIII wieku |
Katedra św. Wita w Pradze - zabytki we wnętrzu
Witraż Alfonsa Muchy |
barokowy nagrobek św. Jana Nepomucena |
fragment kaplicy św. Wacława |
Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha tak brzmi po czesku pełna nazwa katedry. Wnętrze zawiera wiele cennych dzieł sztuki, w tym m.in. gotyckie nagrobki królów czeskich, wiele rzeźb Piotra Parlera, barokowy nagrobek św. Jana Nepomucena, na który zużyto 1800 kg srebra. Znajdują się w świątyni relikwie św. Wojciecha, które w 1039 r. umieszczono w katedrze po zagrabieniu ich z Gniezna przez Brzetysława I. Na środku prezbiterium znajduje się białe mauzoleum Habsburgów wykonane w 1589 r. Wśród wielu kaplic najważniejsza jest gotycka kaplica św. Wacława ze względu na wspaniały wystrój, jaki tworzą freski zdobione kamieniami szlachetnymi. Przedstawiają one w górnej części sceny z Męki Pańskiej, a w dolnej – żywot św. Wacława. Znajduje się tu gotycki, kamienny nagrobek św. Wacława. Drzwiczki prowadzą do skarbca, który mieści się nad kaplicą. Klucze do niego przechowywane są w siedmiu różnych : W skarbcu złożone są insygnia królewskie: korona św. Wacława z XIV w., jabłko królewskie i berło.
poniedziałek, 6 grudnia 2010
Katedra św. Wita w Pradze - wnętrze
Katedra św. Wita w Pradze - detale zewnętrzne
Portal z tympanonem o tematyce ukrzyżowania |
rzygacze |
łuki przyporowe |
drzwi |
portyk ze sceną Sądu Ostatecznego |
Katedra św. Wita - widok zewnętrzny
Widok od strony zachodniej, fasada jest zdobiona 14 rzeźbami świętych, rozeta o średnicy 10 metrów, wypełniona witrażem o stworzeniu świata |
widok od strony wschodniej |
widok od strony południowej |
W ramach dokształcania nieustawicznego w aurze zimowej odkrywałem tajemnice Pragi. Dziś o siedzibie arcybiskupów praskich katedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha. Mieści się ona na wzgórzu zamkowym Hradczany w Pradze. Stanowi jeden z cenniejszych przykładów architektury dojrzałego gotyku w Europie środkowej. Zawiera cenne dzieła sztuki rzeźby i malarstwa od XIV-XX w. Jest historycznym panteonem narodowym narodu czeskiego, tu spoczywają władcy Czech, przechowywane są tutaj insygnia koronacyjne królów czeskich w tym Korona Świętego Wacława.
Świątynia liczy sobie 124 metry długości, 60 szerokości i 34 wysokości. Wieża główna, z której roztacza się niesamowity widok na Pragę, wzbija się w niebo na wysokość niemal 100 metrów.
środa, 1 grudnia 2010
Św. Sebastian spod pędzla Salvadora Daliego
Subskrybuj:
Posty (Atom)