czwartek, 2 kwietnia 2009

23.03.2009/4 - Plac hiszpański


Tego dnia odwiedzilimy plac hiszpański, który należy do miejsc najbardziej znanych i charakterystycznych w Rzymie. Na palcu i w jego okolicach można podziwiać różnorodne pomniki, kościóły czy fontanny pochodzace z różnych epok. Plac jest również popularnym miejscem spotkań.Plac w XV, XVI w był miejscem postoju dla pielgrzymów przed wejściem do Watykanu. Swoją nazwę wziął od hiszpańskiej amabasady przy Watykanie znajdującej się w jego południowej części. W centrum placu znajduje się urocza fontanna della Baraccia zrealizowna przez ojca Berniniego. Pomysł na wybudowanie schodów łączących plac ze znajdujacym się na górze kościołem wyszedł od jego francskich właścicieli. W ich zamiarach było postawienie na szyczycie pomnika króla Francji Ludwika XIV. Papież jednak nie chciał zgodzić się na pomysł, aby w jego Rzymie postawiono pomnik innego władcy. Dwie strony pogodził projekt F. De Sanctis, który obejmował schody wraz ze znajdującym się na górze obeliskiem.
Architekt zainspirowany mistycznym znaczeniem numeru 3, a także w hołdzie Świętej Trócy zaprojektował schody, jako serię podestów umożliwiających odpoczynek, dzieląych schody na trzy części, aby przy kolejnym podeście znów je połączyć w jedną całość. Znajdujący się na szczycie obelisk będący rzymską imitacją egipskich pomników, pochodzi z czasów imperium rzymskiego. W zamiarze architekta miał on harmonijnie połączyć ze sobą schody i kościół.Na schodach rozkoszowalem się promieniami slonca i wybornymi lodami.
W pobliżu placu znajduje się pałac Propaganda Fide. Pałac został zbudowany dla jezuickiej organizacji "Propagandy wiary" ufundowanej w 1622r. Początkowo zlecenie zaprojektowania siedziby powierzono Berniniemu, jednak nowo wybrany Innocent X, przekazał zlecenie Borrominiemu. Dziełem artysty jest wspaniała zachodnia część fasady budynku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz