niedziela, 9 stycznia 2011

C+M+B czy K+M+B?

Trwa czas odwiedzin kolędowych. Na drzwiach lub oddrzwiach ministranci kreślą kredą tajemnicze literki CMB lub KMB. Co one znaczą? Sami ministranci, wyszkoleni przez księdza opiekuna, wyjaśnią, że to inicjały trzech mędrców (królów) ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Pięknie! Jednak zapomina się o innym, głębszym i wcześniejszym znaczeniu tych liter: C-M-B z łacińska "Christus Mansionem Benedicat" (Chrystus błogosławi temu domowi/mieszkaniu). W tym ujęciu zawarte jest życzenie błogosławieństwa samego Chrystusa naszemu domostwu, zatem obdarowanie łaską i ochrona przed złem. Czyli coś więcej niż odwiedziny mędrców, czy mędrca w czarnej sutannie.

4 komentarze:

 1. Niedawno ksiądz, który miał kazanie w święto "Objawienia Pańskiego" stwierdził, że podobno liczba trzech Króli wcale nie jest taka pewna-ponoć mogło być ich więcej:-)
  Więc drugie wytłumaczenie C+M+B -Chrystus błogosławi temu bardzo przydatne!
  Dziękuję:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Choć już mam swoje lata, hahaha, nigdy wcześniej nie słyszałam o tej pierwotnej interpretacji liter wypisywanych na odrzwiach domów podczas wizyt duszpasterskich. To piękne. Dzięki. :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. W Biblii nie mamy zapisanych imion i liczby mędrców, którzy pokłonili się Jezusowi. Podaje nam je tradycja, mówi, że ich było trzech, nawet że byli królami. Ludowy przekaz stara się nawet ich zobrazować: w szopce widzimy czarnoskórego mędrca...

  OdpowiedzUsuń
 4. Hmm....przyznam, że tj. dla mnie nowość...
  Czarnoskóry mędrzec-przynajmniej mamy kolejny dowód na to, że rasizm jest zły!
  Dziękuję-znów można się czegoś nowego dowiedzieć na blogu:-)
  Co do samej kolędy to raczej mam mieszane uczucia...
  Pozdrowienia:-)

  OdpowiedzUsuń