niedziela, 28 listopada 2010

Kim jest Cham?

Noe odurzany winem (ilustracja z Kroniki norymberskiej)
Co powie nam na tak postawione pytanie Biblia? Według Księgi Rodzaju Cham to najmłodszy z 3 synów Noego, przodek ludów Kanaanu i Afryki. Od jego imienia wzięła się nazwa ludu Chamici. Jak opowiada autor księgi biblijnej Cham się zachował nie stosownie wobec swojego ojca, który pofolgował sobie wyprodukowanym przez się winem:
Synami Noego, którzy wyszli z arki, byli Sem, Cham i Jafet. Cham był ojcem Kanaana.  Ci trzej byli synami Noego i od nich to zaludniła się cała ziemia. Noe był rolnikiem i on to pierwszy zasadził winnicę. Gdy potem napił się wina, odurzył się [nim] i leżał nagi w swym namiocie. Cham, ojciec Kanaana, ujrzawszy nagość swego ojca, powiedział o tym dwu swym braciom, którzy byli poza namiotem. Wtedy Sem i Jafet wzięli płaszcz i trzymając go na ramionach weszli tyłem do namiotu i przykryli nagość swego ojca; twarzy zaś swych nie odwracali, aby nie widzieć nagości swego ojca. Kiedy Noe obudził się po odurzeniu winem i dowiedział się, co uczynił mu jego młodszy syn, rzekł: Niech będzie przeklęty Kanaan! Niech będzie najniższym sługą swych braci! A potem dodał: Niech będzie błogosławiony Pan, Bóg Sema! Niech Kanaan będzie sługą Sema! Niech Bóg da i Jafetowi dużą przestrzeń i niech on zamieszka w namiotach Sema, a Kanaan niech będzie mu sługą. (Księga Rodzaju 9, 18-29)
Promptuarii Iconum Insigniorum a Seculo Hominium 1553
Cham zamiast okryć nagiego ojca, ogląda go nagiego i na dodatek rozpowiada. Możemy domyślać się, że mógł sobie kpić i żartować z pijanego ojca. Za swoje zachowanie w stosunku do ojca został, wraz z potomstwem, przeklęty przez Noego. Stąd chamem określa się człowieka źle wychowanego, gbura, prostaka. Z klasą zachowali się pozostali bracia wobec słabości ojca. Według ilustratora Kroniki norymberskiej Sem okrył nagość ojca a Jafet zakrył oczy. Cdn.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz