poniedziałek, 8 listopada 2010

Twierdza Modlin

W niedzielne jesienne popołudnie odbyłem wycieczkę do Modlina, aby zwiedzić znajdującą się tam cytadelę. Twierdza Modlin jest unikalnym zabytkiem architektury obronnej, największym tego typu w Polsce i jednym z największych w Europie. Położona w Nowym Dworze Mazowieckim, 30 km na północny-zachód od Warszawy.
Początki twierdzy sięgają roku 1806, gdy Napoleon wydał rozkaz umocnienia przyczółków na Wiśle. Według legendy sam Napoleon zaprojektował jeden z pierwszych budynków.
W XIX i XX wieku w twierdzy stacjonowali Francuzi, Rosjanie, Niemcy i Polacy. Umocnienia stopniowo rozbudowywano. Pierwszym etapem była budowa gigantycznego budynku koszar o długości 2200 m. Jest to do dziś najdłuższy budynek w Polsce. Zaprojektowany dla 17 tysięcy żołnierzy jako ostatni punkt oporu twierdzy. Nad budynkiem koszar góruje tzw. Biała Wieża, z której rozlega się fantastyczny widok na Narew, Wisłę i położony po drugiej stronie Narwi dawny spichlerz zbożowy. W latach 80-tych XIX w. zbudowano wokół Modlina dwa pierścienie fortów: wewnętrzny 2-6 km od twierdzy i zewnętrzny 5-10 km od Modliła. Pierścień wewnętrzny składał się z 8 fortów, zewnętrzny z 14.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz